2020 Award Winners

Congratulations to our World Vision 40 Hour Famine 2020 Award Winners.

Thank you to all the Kiwis who participated in the 2020 World Vision 40 Hour Famine!
These awards recognise schools and individuals that showed incredible compassion, drive and creativity in their efforts to fight hunger and injustice in Malawi.

NATIONAL AWARDS

Manawa, Big Hearted Award

for showing heart during the World Vision 40 Hour Famine.
  • Luke Jones 

Spirit of Dulcie Award

for going above and beyond to display the values of selflessness, audacity, leadership and generosity.
  • Bethany Britten
  • Douglas Bagg

REGIONAL AWARDS

One award winner per region – Upper North Island, Lower North Island and South Island.

Kaiwhakahau, Advocacy Award 

  • Murray's Bay Intermediate School
  • Hereworth School
  • Hillmorton High School

Above and Beyond Award

  • Elim Christian School
  • Bethlehem College & Hutt Intermediate School
  • Mount Aspiring College

Hapori, Community Engagement Award

  • Kingsway School
  • Wellington College
  • Liberton Christian School

Ngākau Aroha, Compassion Award

  • Saint Kentigern College
  • Berhampore Primary School
  • Burnside High School

Educational Partner Award

  • Takapuna Grammar School
  • Cornerstone Christian School
  • Nayland College

Isaiah 58 Award

  • St Pauls Anglican Church
  • Mangapapa Church Youth Group
  • Calvin Community Church

Outstanding World Vision 40 Hour Famine Organisers Award

  • Joy Mcleod
  • Lois Sinclair
  • Ray Spence

Outstanding Student Leadership Team Award

  • Rangitoto College
  • Horowhenua College
  • Rangi Ruru Girls' School

Auahatanga, Most Creative Fundraising Award

Three award winners per region.
  • Pinehurst School
  • Kowhai Intermediate
  • Blockhouse Bay Intermediate
  • Wairarapa College
  • Tawa College
  • Otumoetai College
  • St Andrew's College
  • South Otago High School
  • Waitaki Boys' High School

INDIVIDUAL AWARDS

Greatest Individual Impact Award

Awarded to the top 10 individual fundraisers in each region.

Upper North Island
  • Bethany Britten
  • Douglas Bagg
  • Heather & Ross Cochran
  • Izzie Reid
  • Justin Kylee Singh
  • Sadie Walker
  • Samuel Commbe
  • Saskia Nyhoff
  • Tobyn Hodgson
  • Zoe Bews-Hair
Lower North Island
  • Caleb Ney
  • Carter Maddock
  • Georgia Trotter
  • Jacob Anderson
  • Joshua Darr
  • Katie Baker
  • Mischa O'Brien
  • Natalie Shaw
  • Paris McConnell
  • Tait Elliot
South Island
  • Danielle Daley
  • Debbie Malcolm
  • Emily Heath
  • Emma Cotton
  • Lucy Cammock-Elliott
  • Phoebe Sugrue
  • Rebecca Pullock
  • Sophia Goodrick
  • Tessa Campbell
  • Tobi McKellar



Get in touch! 
Contact your School Partnership Manager at schools@worldvision.org.nz or Church Partnership Manager at church@worldvision.org.nz if you have any questions, or give us a call on 0800 FAMINE (326 463).

Share your 40 Hour Famine challenge! #40HOURNZ